ZÁMEK TETÍN

Zámek Tetín

Tetínský zámek stojí na návsi stejnojmenné obce, vzdálené necelé 4 km východně od Berouna. Byl postaven ve druhé polovině 18. století v barokním slohu a od roku 1977 je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Tetínský zámek byl založen ve 14. století. Prvním známým majitelem tohoto hradu byl roku 1321 Štěpán z Tetína. V roce 1357 koupil tetínské panství Karel IV. a připojil ho k nově postavenému hradu Karlštejn jako zámek lovčí, to znamená, že byl obýván knížecími úředníky. Později to bylo manské sídlo vázané ke Karlštejnu mnoha povinnostmi. V roce 1422 hrad obsadili husité a zbořili ho. V roce 1617 koupil Tetín hejtman dobřichovického panství Václav Sak z Bohuněvic. Barokní zámek zde byl postaven až v 18. století, od svého vzniku prošel mnoha přestavbami a byl sídlem řady významných šlechtických rodin, například Buziců, pánů z Drahelčic či Rochlitzů. Nejvýznamnějším majitelem byla vlastenecká šlechtická rodina Vojáčků, která zámek získala počátkem 19. století výměnou za statek Poučník u Karlštejna. Posledními majiteli byla rodina Durasů (potomci rodu Vojáčků), jimž byl zámek a statek znárodněn v roce 1948 a poté patřil Státnímu statku Lochovice.
V roce 1992 byl zámek restituován a vrácen rodině Durasů. Zámek je dnes součástí velkostatku a současný vlastník Matthew Vaclav Duras dnes na svém majetku hospodaří. Zámek není veřejnosti přístupný.


Adresa: 266 01 Tetín
Address: 266 01 Tetín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *