ZÁMEK KUNDRATICE

Zámek Kundratice

Kundratice jsou zámek ve stejnojmenné vsi nedaleko Hartmanic na Šumavě. Jedná se o příklad drobného šlechtického sídla s renesančním přízemím a empirovým patrem, k němuž přiléhá i přírodně krajinářský park. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.
Kundratice jsou poprvé zmiňovány v roce 1360. První písemná zmínka o kundratické tvrzi pochází z roku 1684, kdy Adam Bartoloměj Koc z Dobrše prodal panství Vilímu Alexovi Běšinovi z Běšin a jeho manželce Maxmiliáně Heleně, rozené Kocové z Dobrše. Běšínové si však kundratický statek nenechali příliš dlouho a již roku 1702 jej prodali Marii Františce Novohradské z Kolowrat. Od Kolowratů jej roku 1709 koupil Jan Nepomuk Kryštof František z Villani de Castello Pillonico, který Kundratice roku 1710 přenechal Františku Karlovi baronovi Villani. Tomu je připisována přestavba tvrze na zámek v 2. polovině 18. století.
Později, za Karla barona Villaniho kolem roku 1840, se kundratické sídlo proměnilo v moderní empírový zámek. Zámek tak dostal svou dnešní podobu, a to včetně zámecké kaple sv. Antonína. Villaniové vlastnili zámek až do roku 1861 (nebo 1865), kdy se majitelem stal Willibald Huttary a od něj koupil zámeček František Hašek, významný český bankéř a spolumajitel firmy Melantrich. Po tragické smrti Františka Haška roku 1942, kdy byl popraven nacisty, tu ještě krátce pobýval jeho syn JUDr. Josef Karel Hašek (1911-2001), který byl před únorem 1948 vyslán do USA jako finanční odborník. Po komunistickém převratu v roce 1948 se však rozhodl v USA zůstat již natrvalo. Zámek mu byl posléze zkonfiskován a přestavěn na kanceláře a byty státního statku. Zdevastovaný zámek byl vrácen v restituci roku 1992 zpět rodině Hašků. V současnosti na zámku žije dcera doktora Haška, paní Eliška Hašková – Coolidge a zámek postupně opravuje s vizí zřízení střediska vzdělávání ve věcech společenských, komunikačních a v životním stylu.


Adresa: 342 01 Sušice
Address: 342 01 Sušice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *